veleba-online-192-128.jpgV pondělním on-line rozhovoru odpovídal na dotazy čtenářů serveru iHNed.cz Jan Veleba, prezident Agrární komory ČR.

Tématem rozhovoru bylo především aktuální situace kolem českých chovatelů prasat, jejich požadavků na Ministerstvo zemědělství ČR a plánovaná úterní demonstrace.

 

Jan Veleba (* 1947) vystudoval obor mechanizace zemědělství na Vysoké škole zemědělské v Brně a sociologii - pedagogiku na Masarykově univerzitě v Brně. Od března 2005 je prezidentem Agrární komory ČR. V dubnu 2007 se stal viceprezidentem COPA (sdružení nevládních organizací EU). Mimoto je od roku 1997 členem předsednictva Českomoravské agrární konfederace.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
občan VM
Můžete mě objasnit proč /družstva,společnosti aj/neprodávají lidem maso. když mají jatka, a když tak jaký je rozdíl v ceně v marketu, řeznictví.Jako meziříčákovi mě doporučte cestu k levnému nákupu abychom vyloučili marže stále zmíňovaných obch. řetězců.Třeba máme za humny /AGM /nové Slušovice, které pro okolí nic ze svého titulu nedělají. Jsem velice zvědav na vaši reakci.Děkuji .
Podívejte, jenom vepřového masa se ročně prodá cca 400 tisíc tun. To, co navrhujete je logické, ale těžko realizovatelné. Neznám zemi, kde by to takto dokázali. Znám mnoho zemědělských firem, kde to takto dělají, ale v konečných číslech je to zlomek celkového obchodního obratu s masem.
Jan Veleba
Janča
Proč jste se nespojili s Ne základnám a neudělali jste demonstraci společně? Taky se k vám mohli přidat učitelé, kteří budou stávkovat, odboráři, pak pacienti kteří demonstrovali za podivné odvolání Klenera a další a byl by plný Václavák. Takhle když je každý týden jiná demonstrace tak na to vláda dlabe. Mohla by být celonárodní stávka na 4.12. jak plánují učitelé a měli byste se přidat všichni co říkáte? Přece to takhle nejde dál, aby byl rozbourán sociální stát a mělo se dobře jen horních 10% lidí. V Německu mají 5x vyšší platy a spousta jídla a zboží je tam levnější. Škoda, že už nežije Kryl, ten by je hnal, ta jeho píseň Demokracie co pouštěli na demonstraci na Václaváku, ve které se zpívá "ti co kdysi kradli dnes dvojnásobně kradou" ta seděla jak poklice na hrnec.
Protože to ani spojit nejde. My jsme zemědělci, a kdybychom to udělali podle Vás, tak bychom to zpolitizovali. Navíc podle mne to ani spojit nejde, protože ten, kdo demonstruje, musí být o své věci přesvědčen. A jak chcete dat dohromady problémy pádu chovu prasat s radarem? To opravdu neumím, i když Vás chápu.
Jan Veleba
euroskeptik
Pane Veleba, zajímal by mne Váš názor na Společnou zemědělskou politiku. Je mi jasné, že zemědělci jako všichni ostatní, chcou urvat co nejvíce pro sebe. Ale kdyby se členské státy dohodly na liberalizaci SZP a zavedení tržních procesů, byl byste vy jako osoba pro? a jaký je názor celé "zemědělské obce"? Druhý dotaz: Nemyslíte si, že je sobecké posílat prakticky zadarmo do zemí třetího světa zemědělské přebytky z EU a USA, což ruinuje tamější zemědělce a ještě více prohlubuje chudobu těchto zemí? Neprospělo by jim víc, kdyby EU a USA otevřely svůj trh pro jejich levné zboží? Nebylo by to krásné, kdyby se potraviny prodávaly za třetinu až desetinu současných cen, a uvolněná pracovní síla by se mohla přesunout z neefektivního zemědělství do průmyslu a služeb? Asi by to byl bolestivý proces, ale nebyl by nakonec výsledek dobrý pro všechny?
K první části. Pokud by v EU skončily dotace, tak my na tom vyděláme. Máme větší farmy. Ale jsem realista. Vzpomeňte si, jak dlouho se o reformě, snížení dotací mluví a jaká je skutečnost. Země jako jsou Francie a Německo to zkrátka nedovolí. A i kdyby snad ano, pak tu máme za oceánem USA, a vážený pane pozor - oni berou těch dotací možná ještě víc. Jen tomu jinak říkají. K druhé části. Neovládám světovou politiku, ale musím Vám říct, že nejlevnější zahradník v krajině je farmář. Takže to by se ekonomicky nedalo realizovat. Pokud se týká dovozů potravin ze třetího světa, pak se musí vyřešit jejich bezpečnost a dohledatelnost. A to si myslím bude velký problém, protože potraviny přímo ovlivňují naše zdraví. Podívejte, co se teď děje v tomto smyslu s čínskými hračkami.
Jan Veleba
matěj
Proč podporujete výrobu prasat a ne luštěnin?
Prasata letos dostanou z celých dotací 0,5%, luštěniny dostávají dotace SAPS.
Jan Veleba
anonym
Pamětníci říkají, že za první republiky bylo Československo potravinářsky soběstačné. Dováželo se jen to, co u nás nebylo možno vypěstovat, nebo tzv. vyrobit (káva, kakao, jižní plody, mořské ryby ap.). Proč tyto objemy, potřebné k soběstačnosti není možno zajišťovat i dnes a jen v rámci těchto objemů provádět zahraniční směnu ?
Pod tuto Vaši otázku se podepíši. Víte byla doba, není to tak dávno, co jsme se málem styděli vyslovit slovo výroba. Říkali nám, že jsme drazí, že to neumíme, že to dovezeme. Za oslavných tónů domácích politiků jsme razantně svoji výrobu snížili - třeba od roku 2000 drůbeží maso o 17%, vepřové o 18% a skot, který byl v tu dobu už na 45ti procentech o dalších 5%. No a naši konkurenti ve staré patnáctce ji ponechali, či ještě trochu zvýšili. A teď jsme v situaci, kdy jdou a půjdou potraviny do ceny a my je nemáme. V minulém roce bylo záporné agrární obchodní saldo 33 mld.Kč!
Jan Veleba
Josef Fiškus
1)Jak je možné, že čeští zemedělci, do kterých šly léta dotace, prodávají svoje výdobytky do zahraničí lepší ceně, místo aby zásobovali přednostně český trh, kde raketově rostou ceny? Neměly by se dotace zrušit? 2) Jak je možné, že nejvíce rostou ceny u zpracovatelů? Neměli by být tito hnáni před soud za zneužívání svého postavení na trhu, i když se snaží chabě vymlouvat na růst DPH (i když to roste o 4 procenta a potraviny zdražují až o 25 procent, ale to neomluví ani nárust cen surovin).
K prvnímu dotazu - na volném trhu je založena EU. Moje protiotázka zní, jak chcete v systému volného trhu zabránit někomu, aby prodal tam, kde on chce. Ale abych to vysvětlil. Jde především o vývoz mléka, přičemž důvod je ten, že jsou v Německu vyšší farmářské ceny. Na druhé straně my naopak zase dovážíme a mimo to vývozy tvoří zlomek z celkové produkce, takže jde o mediální záležitost. Otázka je jiná - dramaticky se zvyšující dovozy. Už dovážíme 40% potravin. Příklad u vepřového - v r. 2003 (před vstupem do EU) jsme ho dovezli za 1,351 mld. Kč, letos to bude odhadem za 6,1 mld. Kč, takže je to přesně opačně. K druhé otázce nejsem kompetentní odpovědět, ale já bych ten problém viděl zejména u řetězců.
Jan Veleba
Mirek
Zajímalo by mne, co jste v posledních měsících udělal pro to, aby se tady prodávalo převážně české maso v obch. řetězcích, a jaké máte nástroje pro omezení tohoto prodeje? A ještě jedna otázka - změnil se v posledních letech nějak výkrm prasat? Slyšel jsem něco o výkrmu rybí moučkou. Co se dělá pro zvýšení kvality a konkurenceschopnosti českého masa. Teď nemyslím Bio, ale běžné. Děkuji
AK vede už roky kampaň v tomto smyslu, před několika měsíci jsme provedli akce proti těm, kdo chtěli vytlačit české maso z trhu. Myslím si, že to přináší ovoce a že přibývá těch, kteří dávají přednost českým potravinám. My můžeme jenom přesvědčovat a informovat a to děláme. Nyní chystáme další letákovou akci. Pokud se týká výkrmu prasat, tak je zkrmování veškerých živočišných surovin zakázáno, Kvalita naší suroviny je velmi dobrá - hnojíme proti západním zemím o 40% méně, chemie aplikujeme polovinu a to už je někde zkrátka znát. Jinak chybí peníze na investice, Dánové, Hoilanďané a další nám utekli. Zkrátka se starají, zatímco zde převládala rétorika nevyrábět.
Jan Veleba
Petr
Přeji hezký den pane Velebo, mám na Vás několik otázek týkající se zemědělství. 1) V poslední době se u nás zvyšují ceny potravin (másla, mléko, pečiva atd) hlavně z důvodů vysoké ceny pšenice na světových trzích. Jak je na tom ČR ve srovnání s ostatními státy (Slovesnko, Polsko, Rakousko, Maďarsko atd)- Jaké tam bylo ve srovnání s ČR zvýšení cen? 2)Kupuji výhradně české výrobky. Velmi mě rozčiluje obchod - LIDL, který má převážně zahraniční (polské či německé zboží). Myslíte, že by mohl vzniknout zákon, který by nařídil max. množství zahraničního zboží, které je možné v našich supermarketech prodávat? Snažím se propagovat české výrobky, ale tento obchod propaguje hlavně německé zboží. 3) Jakou očekáváte zhruba třeba v květnu, červnu cenu rohlíku (dnes 2,50 Kč), mléka (18 Kč) a nejlev.másla (35 Kč)- Ceny Kaufland. Kde lze předpokládat nejvyšší nárůst cen? 4) Jakou marži mají u nás supermarkety? Včera premiér SR - Fico říkal, že si posvítí na supermarkety, kteří mají třeba u párků i 100% marži. 5)U nás jsou všechny supermarkety v zahraničních rukou.(mimo COOP Jednoty). Myslíte, že by u nás nemohla vzniknout kvalitní česká síť supermarketů, hypermarketů, aby třebo konkurovala Kauflandu, Tescu atd? Veškeré zisky nadnárodních řetězců pak jsou výhradně do zahraničí. Děkuji za odpověď. Držím palce všemu českému, tedy zemědělcům a všem, kteří podporují české výrobky. Mějte se hezky.
Na první otázku nemohu odpovědět, chybí mně čísla. Pokud kupujete české výrobky, tak děláte dobře. On by nebyl ani nutný zákon, to zkrátka čeští liberální politici neudělají, ale úplně by stačilo, aby se postavili před kamery a propagovali české potraviny. Podobně, jak to dělají zahraniční politici. Na třetí otázkz také nemohu odpovědět, to je pro pekaře. Ale můj soukromý názor je, že po létech, kdy se potraviny nehnuly je nutnost jejich zhruba 20ti procentního navýšení a dost. Ale je to opravdu těžké předvídat. Supermarkety mají u potravin v průměru 27%, před 5ti lety měly o 6% méně. U některých komodit mají také 100% Konečně pátá otázka - nas to už je pozdě, už to mají pevně v rukách a nutno říct, že český stát jim v tom všemi silami pomohl.
Jan Veleba
emil
pane Veleba jen dotaz prosim bude se jeste nekdy nekdo zabyvat o navraceni majetku z roku 1948 ktere bylo znarodneno nebo uz jeto uzavrena kapitola dekuji
To nevím, to je otázka na politiky
Jan Veleba
Dan
Je ministr zemědělství Gandalovič kompetentní ? Pokazil něco ?
Já si myslím, že v případě zemědělství by měl mít ministr odbornost
Jan Veleba
Tonda
Jak jsou na tom producenti prasat ve starých zemích EU? A Vaši kolegové z Maďarska a Polska?Tam jsou v pohodě? A proč jste nevyužili možnosti nabízené ministrem Gandalovičem uskladnit výhodně přebytky vepřového, abyste je mohli prodat až půjde cena nahoru?Děkuji, Antonín Slavík
Abychom uskladnili přebytky, to by musely ty mrazírny být naše a to nejsou. Tedy tudy cesta nevede. Jinak naši kolegové v celé Evropě jsou na tom stejně špatně, rozdíl je jenom ten, že ostatní vlády s nimi jednají a v mezích možností jim pomáhají. U nás k tomu není vůle
Jan Veleba
Zirkon
Pane Velebo, můžete mě objasnit proč by měli chovatelé prasat dostávat dotace na chov? Může totiž dojít k paradoxu, že ten samý zemědělec vypěstuje obilí, které v současné době draze prodá v zahraničí a kupodivu nebude mít čím krmit prasata a už je tu žádost o dotaci.
Dotace ne, ale okamžitou pomoc, aby překlenul toto období než se zotaví cena. Jinak dojde k prudkému poklesu stavů s následnýou explozí ceny. To nebude dobré pro nikoho.
Jan Veleba
Zirkon
Pokud jsou chovatelé prasat ztrátoví nebylo by lepší, aby s tím skončili? Je prece hloupost tvořit další a další ztráty jen proto, že protě ty prasata chovat neumím. V době kdy je v Evropě nadprodukce zemědělských komodit, si myslím, že ani neobstojí váš argument, že by to znamenalo výrazné zdražení. Na druhou stranu pokud by zdražení přišlo, mohli by být chovatelé opět ziskoví. Chov prasat je podnikání jako každé jiné a nevím, proč se na za každou cenu snažíte na každém prdu zviditelnit.
Právě že zemědělství zkrátka není podnikání jako každé jiné. To je ale na delší diskusi. Chci jenom informovat, že v ČR chováme na 100 hektarů 108 prasat, sousední Rakousko 227 a Němec ko 233. Takže nejsme to my, kdo vyrábíme nadprodukci,
Jan Veleba
Paddede
Dobrý den, co soudíte novele zákona o léku. S tím že si chovatel bude moci nakupovat léčiva přímo od distributorů nebo z lékárny? Myslíte si že bude potřeba ještě veterinářů pokud ano co budou tedy dělat, když jejich cena práce není dostatečně ohodnocena. Neumím si představit že veterinář v Čechách, vystaví fakturu chovateli za konzultačnbí činnost a ten mu ji zaplatí..díky za opověď
V té promiňte zuřivé kampani kolegů veterinářů chyběla jedna informace. A sice, že i nadále si bude moci chovatel koupi lék na základě předpisu veterinárního lékaře. Takže se nic neděje, až na marže veterinářů, které byly hádejte jaké?
Jan Veleba