vlasak-online-192-128.jpgNa dotazy čtenářů serveru iHNed.cz odpovídal europoslanec a předseda Svazu měst a obcí ČR Oldřich Vlasák.

Tématem rozhovoru byla vládní novela o rozpočtovém určení daní, která obcím a městům přinese navíc celkem 4,6 miliardy korun. Rozhovor bude o dvacítce obcí a měst, které si pohorší (více informací ZDE), o úloze Svazu měst a obcí při prosazování novely a o sporu malých a velkých měst před jejím schválením (více ZDE).

(Z technických důvodů se mohou vaše dotazy zobrazovat se zpožděním. Děkujeme za pochopení.)

vlasak-online-48-48.jpgOldřich Vlasák (*1955 v Hradci Králové) absolvoval v roce 1980 Strojní fakultu ČVUT. V roce 1994 byl jako kandidát za Občanskou demokratickou stranu zvolen do Zastupitelstva Hradce Králové a stal se členem Rady města. Od roku 1998 do roku 2004 byl jeho primátorem.V roce 2000 byl zvolen místopředsedou Svazu měst a obcí ČR zodpovědným za zahraniční spolupráci a od roku 2001 je jeho předsedou.V roce 2004 byl zvolen do Evropského parlamentu.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Pavel Stejskal
Dobrý den,pane předsedo, jako starosta malé obce samozřejmě nový RUD vítám. Protože k němu ale vedla dlouhá a trnitá cesta, mám samozřejmě obavu, že tento krok bude na dlouho posledním. Můžete nám nastínit Vaše další plány? Děkuji. Pavel Stejskal
Schválení této novely považuji za přechodný stav. Seriózní diskuzi nad úplně novým zákonem musíme nastartovat, i podle slibů vlády, hned v příštím roce. Záměrem Svazu bude podívat se i na základní služby, které musí obce pro občany zajišťovat, včetně investic do infrastruktury a dalších odvětví a analyzovat, zdali mají obce na tuto funkci dostatek finančních prostředků. Chtěli bychom také, aby do sdílených daní byly dále zakomponovány i daň ekologická a spotřební. Rozpočty státu, obcí a měst by měly dýchat spolu.
Oldřich Vlasák
Čechoameričan
Dobrý den, chtěl bych se zeptat co konkrétně jste udělal pro ČR v Evropském parlamentu? Ještě by mě zajímalo, kdy bude v EU schválen zákaz kouření ve veřejných prostorách pro všechny členské státy. Nenutí Vás ODS, abyste to v EU blokoval, přestože patříme už k posledním zemím? Děkuju za odpověď.
Co se týče kouření, i já jsem zastáncem zákazu kouření ve všech veřejných prostorách a snažím se v tomto smyslu jakékoliv normy podporovat. Co se týče mého přínosu pro pozici České republiky zmíním pouze základní věci, na kterých jsem se podílel hlavně ve vztahu k využití strukturálních fondů EU. Zvýšení kofinancování projektů na 85 %. Použití soukromých finančních prostředků pro kofinancování projektů. Započítání DPH jako uznatelného nákladu. Využití strukturálních peněz na revitalizaci bydlení. Dále jsem aktivní v oblasti energetiky, životního prostředí (ochrany před povodněmi) apod. Více moje webové stránky www.vlasak.net V žádném případě necítím od ODS žádný tlak na blokování zákazu kouření.
Oldřich Vlasák
devitka
Dobry den, co rikate na snahu usporadat v Praze Olympiadu?
S uspořádáním olympiády v Praze souhlasím, je potřeba na tom již teď začít pracovat a hlavně zkoordinovat všechny státní i veřejné složky tak, aby tato akce byla v konečném důsledku i ekonomicky plusová.
Oldřich Vlasák
Jiří Kocourek
Pane inženýre, mám dotaz poněkud z jiného soudku. Jistě víte, že zastupitelstvo našeho města chce 18.12. zrušit u dětí a rodičů tolik oblíbenou školu Jih, i přesto že škola je úspěšná a má programy, které jiné školy nemají. Zajímá mně, jak se zachováte Vy, nechce se mi věřit, že byste Vy zvedl automaticky ruku k zrušení školy. Připomínám, že petici proti zrušení podepsalo již cca 1800 lidí a ani primátor, kterého většina nás volila, nás nebyl ochoten přijmout a vyslyšet naše argumenty. Děkuji a přeji mnoho ůspěchů.
Podnikám veškeré kroky proto, aby ZŠ Jih v Hradci Králové, jako výběrová škola, zrušena nebyla a naopak, aby byl podpořen její rozvoj.
Oldřich Vlasák
Stan
Vážený pane europoslanče, mohl byste čtenářům vysvětlit svůj podíl na pronájmu vodárenské infrastruktury na Hradecku? Slibovali jste lepší dostupnost evropských dotací a zvyšování cen maximálně o inflaci. Skutečností jsou nevýhodné smlouvy, ztráta cca 600 mil. Kč evropských dotací a zvyšování vodného a stočného o dvoj až trojnásobek inflace. Jste připraven nést politickou i trestní odpovědnost za tento kolosální tunel?
Nutno říci, že transformace VAK Hradec Králové probíhala necelé tři roky, průhledně a vpodstatě veřejně. Nakonec tuto transformaci schválilo jak město Hradec Králové, tak dalších zhruba 80 okolních obcí. V té době měl stát ve společnosti zlatou akcii, transformaci schválil a potvrdil, že nehrozí jakékoliv omezení čerpání prostředků z EU. Stávající komplikovanou situaci neustále řešíme s Evropskou komisí i ministerstvem životního prostředí. Tento problém se týká totiž i dalších několika desítek měst ČR. Nebudou-li prostředky z EU, bude muset kofinancovat stát prostřednictvím státního rozpočtu. Samozřejmě za celý proces, kterého jsem se účastnil, přijímám odpovědnost.
Oldřich Vlasák
Martin Starý
Dobrý den, chci se zeptat, jak se díváte na snahu některých politiků a starostů založit sdružení místních samospráv. Myslíte, že je to správné? Neměl by všechny města a obce spíše zastupovat Svaz měst a obcí? Děkuji
Svaz měst a obcí v letošním roce oslavil stoleté výročí od svého založení. Myslím, že tato tradice nás zavazuje. Z vlastní zkušenosti vím, že nejednoty mezi městy a obcemi využijí zejména jednotlivá ministerstva. V případě, že se bude řešit nějaký problém, který se dotýká měst a obcí a názory různých organizací zastupující zájmy územních samospráv budou rozdílné, každé minsterstvo toho využije a zvolí řešení vhodné z pohledu ministerstva a ne z pohledu obcí a měst. Velice dobře to bylo patrné právě při projednávání novely zákona o rozpočtovém určení daní.
Oldřich Vlasák
Jan Hromada
Jak se díváte na privatizaci bytového fondu vyvoleným jedincům za 1/10 skutečné ceny, někdy i nižší? Dle mého názoru se jedná o jedno z největších tunelování veřejných rozpočtů v historii ČR a naplňuje skutkovou podstatu trestného činu "porušování povinností při správě cizího majetku". Obce (a tím daňoví poplatníci) tratí stamiliony až miliardy korun, které zákonitě budou chybět ve školství, zdravotnictví a sociálních službách. Např. na Praze 1 takto jeden nájemník dostal od města Jackpot ve formě bytu za 0.5 milionu, který obratem prodal za 30 milionů. Poradíte, jak může na obecním majetku v r.2007 pohádkově zbohatnout i obyčejný člověk, co za bolševika nedostal dekret od strýčka na Národním výboře?
Privatizace bytového fondu je rozhodně žádoucím jevem. Jedině soukromé a adresné vlastnictví umožní péči o daný majetek. Každé město si nastavovalo pravidla pro privatizaci dle svých podmínek, a proto těžko mohu posuzovat například privatizaci v Praze. Vždy je též potřeba zohlednit časovost a technický stav dané nemovistosti. Města vždy kalkulují náklady na údržbu bytového fondu oproti výnosům za prodej majetku a vždy s ohledem na původná nájemníky.
Oldřich Vlasák
Jaroslav
Dobrý den, jsem také starosta a docela jsem se lekl, když jsem si přečetl, že ministr financí uvažuje o slučování obcí, protože jich je podle něj moc. Co si o takových nápadech myslíte? Já s něčím podobným zásadně nesouhlasím!
Svaz měst a obcí je a vždy bude platformou bránící jakýmkoliv snahám směřujícím k násilnému slučování obcí. Rozkvět mnoha malých obcí ukázal, že tento postoj je jednoznačně správný. Pravdou je, že z úst některých politiků zaznívají kritické hlasy na množství malých obcí v ČR. Řešením však není omezování jejich počtu, ale právě naopak vytvořením podmínek pro jejich další úspěšný rozvoj.
Oldřich Vlasák
hořičák a hradečák v jednom
Dobré dopoledne, na kdy je plánován začátek stavby venkovního koupaliště v HK a dále mne zajímá zda-li souhlasíte v plánovanou výstavbou u forbalového stadionu. Mám obavy ze zvýšení dopravní zátěže v Malšovicích. Jak bude řešena přestavba fodbalového stadionu, aby již nedocházelo k obtěžování hlukem (skandujícími diváky) obyvatel Malšovic. Za odpovědi předem děkuji a přeji hodně úspěchů.
Pro oba dva projekty je důležité i komunikační napojení. Podle mých informací by se v současné době měla dořešit právě tato situace. Co se týče venkovního koupaliště, probíhá územní řízení a jen si přeji, aby se do něho nikdo neodvolal. V případě bezproblémového postupu by stavba mohla začít v roce 2009. Co se týče fotbalového stadionu, bude město vyhlašovat soutěž na investora, který by postavil jak fotbalový stadion, tak další související infrastrukturu v lokalitě nejenom stávajícího stadionu, ale i v prostoru Slavie. Podmínky se v současné době formulují.
Oldřich Vlasák
J. Olejníček
Dobrý den, hodně se nyní mluví o nespokojenosti malých obcí s prací Svazu. Nehrozí jeho rozpad? J.Olejníček
K rozpadu Svazu měst a obcí nedojde. Naši členové jsou si vědomi práce, kterou pro ně děláme. Kdyby nebylo Svazu, postavení všech obcí, nejen těch malých, by bylo mnohem horší. Vzpomněl bych na aktuálně projednávané zákony, kde Svaz razantně hájí zájmy malých obcí. Můžu alespoň namátkou vyjmenovat novelu zákona o dani z nemovitostí, novelu zákona o rozpočtovém určení daní, novelu stavebního zákona, novelu zákona o obcích nebo nově připravovaného herního zákona. Všchny tyto připravované novely by znamenaly značný zásah do rozpočtů a právního postavení obcí. Tuto práci za Svaz neudělá žádná jiná organizace. Na druhou stranu se domnívám, že musíme o našich úspěších zejména malé obce více informovat.
Oldřich Vlasák
Holoušová
Dobrý den, senátorka Juřenčáková, kterou jste jmenoval v souvislosti s aktivitami Zlínské výzvy starostů, napsala, že se bojíte o znovuzvolení a proto nyní útočíte na opozici. Je to pravda?
Tuto otázku považuji za úsměvnou. Předsedou Svazu měst a obcí jsem byl zvlen v květnu na dvouleté období a nemám obavy z toho, že by v tomto období došlo k nějakým změnám. Naopak se domnívám, že nekonstruktivní postup paní senátorky včetně toho, že odmítla otevřenou diskuzi se starosty na finanční konferenci, spíše dokládá, že ta obava o znovuzvolení je na její straně.
Oldřich Vlasák
A. Franková
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na následující 2 věci: Malé obce chystají vytvořit po Novém roce svoje vlastní sdružení, ale prý nebudou vybírat členské poplatky. To je divné. Z čeho tedy budou financovat svou činnost, kanceláře, právníky, administraci? Provoz přece něco stojí. Jak budou fungovat? Jak probíhá jednání i následné dělení rozpočtového určení daní v zahraničí - jsou kolem toho také takové emoce, rozruch, výčitky a obviňování, kdo dostal víc?
Je to pro mne také záhada. Právní řád v ČR je poměrně komplikovaný soubor norem. Bez kvalitního právního zázemí bychom naše oprávněné požadavky prosazovali jen velice obtížně. Vytvoření odborného zázemí samozřejmě něco stojí a pokud chceme být Svaz nezávislý na státu, musíme si toto zázemí zaplatit z vlastních zdrojů. Nově vzniklá organizace bez finančního zázemí se stane pouze platformou pro prosazování dílčích zájmů představitelů takové organizace a nebude schopna pokrýt široké spektrum zájmů územních samospráv. Situace při projednávání zákonů o financování obcí je žhavým tématem v každé zemi. Nejznámější pro nás asi bude příklad Slovenska, kde představitelé vlády před několika lety, když představili nový způsob financování obcí, byly shromážděním starostů doslova vypískáni. Nakonec se ukázalo, že slovenští starostové jsou s novým způsobem převážně spokojeni a že tento model financování obcí může být iinspirující i pro Českou republiku. Jsem však přesvědčen, že problematika rozdělování daní obcím bude vzbuzovat vášně i do budoucna.
Oldřich Vlasák
Michal Novák
Dobrý den, také svým dotazem odběhnu k tématu základního školství v HK. Podle závěrů cca 2roky starého sociolog.průzkumu, který předpokládal pokles porodnosti, se zastupitelstvo HK rozhodlo od příštího roku redukovat/uzavřít některé základní školy. Jak bude za 3-5let řešit jejich znovuotevření, když porodnice ve stejném městě ročně přivede na svět cca 2.500 budoucích školáků a někteří z nových občánků musí "vítat" přilehlé další pordnice v Pardubicích , Chrudimi apod.? Tzn.že trend je proti původnímu odhadu přesně opačný.
K zvýšenému trendu porodů v Hradci Králové chci jenom poznamenta, že dle mých informací se jedná také o rodičky z jiných obcí, než z Hradce Králové, které i z důvodů kvality poskytovaných služeb chtějí přivést na svět své potomky v Hradci Králové. Z materiálu, které byly předloženy zastupitelstvu, vyplývá, že uvedené změny umožňují v budoucnu částečné zvýšení školních kapacit. To znamená, že ten trend ve vývoji počtu obyvatelstva je podchycen.
Oldřich Vlasák
Chalupář
Dobrý den. Nyní se předělalo rozpočtové určení daní a daň z nemovitostí již nevybírá stát, ale budou vybírat obce. Jsou zrušeny koeficienty 0,3 a 0,6 pro malé obce a omožněno, aby si starostové základní koeficient 1 mohli vynásobit 5. Tím by měly obce dostat více do obecních rozpočtů. To znamená, že nyní lidé v malých obcí v domcích s těmi velkými zhradami, chlívky a stodolami, nebudou platit již jen 400Kč za rok, ale také klidně 4.000 i více za rok. Přehodila ODS tu daň za státu na obce proto, aby lidi v malých obcích (starousedlíci, chataři a chalupáři) nadávali svým starostům (většinou za KSČM, neávislí a ČSSD) místo aby nadávali ODS? Prý ODS připravuje něco jako je majetková daň v USA a v GB, kde lidé platí ročně daň z nemovitostí 1% až 2% z ceny. Prý to chce ODS dělat proto, aby snížila přímé daně (hlavně ušetřili ti mizerové s vysokýma platama) a zvýšila nepřímé daně. To máme jako my chalupáři s podprůměrnými platy platit za panelákový byt ve městě daň cca 20.000 a zrovna takovou daň ze své chalupy na venkově, kterou jsme zdědili po rodičích? Kde na to máme brát z našich podprůměrných příjmů?
Máte pravdu v tom, že možné navýšení daně z nemovitosti až pětkrát je nyní v kompetenci obcí. Z praxe mohu říci, že k žádnému navyšování prozatím nedochází. Je to přece jenom politikum. Musím vás také upozornit, že i v minulosti byla daň z nemovitosti čistým příjmem obce. Že by ODS připravovala nějakou speciální majetkovou daň, o tom tedy opravdu nevím.
Oldřich Vlasák