Pokus Gruzie o vojenské obsazení separatistické Jižní Osetie přerostl ve válku s Ruskem a hrozí dalším vyostřením vztahů mezi Moskvou, USA a NATO. Ruský prezident ohlásil konec vojenských operací v Jižní Osetii, Moskva však odmítla přistoupit na gruzínskou nabídku příměří.

Sledujeme

Rusko chce podle analytiků především ukázat Severoatlantické alianci, že pro Gruzii není v jejích řadách místo, a potrestat gruzínského prezidenta Michaila Sakašviliho za jeho politiku vůči Jižní Osetii. Gruzie se naopak domnívá, že Moskva plánuje převzít celé gruzínské území, aby si zabezpečila energetické cesty z centrální Asie.

Na vaše otázky odpovídal redaktor zahraniční rubriky HN Ondřej Soukup.

JIŽ NENÍ MOŽNO KLÁST OTÁZKY. DOTAZY SE MOHOU ZOBRAZOVAT S ČASOVOU PRODLEVOU

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Petr Jahn
Dobrý den pane Soukupe, má nás konflikt v Gruzii opravdu tak znepokojovat, jak nám sugerují média a proč?
Je to jeden z největších konfliktů na postsovětském prostoru do kterého je zatažen náš největší dodavatel ropy a plynu. Takže přirozeně není důvod k panice, ale myslím si, že bychom měli pečlivě sledovat co se děje.
Ondřej Soukup
Zuzana
Pane Soukup, mrzí vás, že nejste v Gruzii? Nebo snad píšete přímo z Tbilisi?
Ne, píšu z Prahy. Samozřejmě mne to trochu mrzí, ale má zkušenost z podobných konfliktů je taková, že na místě samotném často máte nejméně informací a paradoxně se novinky dozvídáte od kolegů z redakce, sedících o 2000 km dále. A jak jsem včera hovořil s některými ruskými kolegy, kteří jsou na místě, tak je to ten případ.
Ondřej Soukup
Putin
Tohle je vlastně první Medveděvova akce tohoto druhu. Dá se už teď říci, zda se její rukopis liší od Putinova stylu?
Medveděvova akce je to jen formálně, ve skutečnosti tato krize ukázala, že silové složky a zahraniční politiku kontroluje výhradně Vladimir Putin.
Ondřej Soukup
Radek
Ztotoznujete se s komentarem Martina Ehla, ze obe strany tuhle valku dost chtely?
Určitě. Zejména ji chtěla Moskva, které už se Saakašvilim docházela trpělivost. A soudě dle rychlosti reakce je vidět, že dokonce věděli kdy k útoku na Jižní Osetii dojde.
Ondřej Soukup
jazve
Víc by mě zajímalo čeho chtěl dosáhnout Michail Sakašvili když napadl Jižní Osetii.
To je jedna z nějvětších záhad celé krize. Osobně mám pocit, že se stal obětí své vlastní propagandy o tom, jak je gruzínská armáda silná, skvělá, moderní a schopná separatisty převálcovat během dvou dnů. Zdá se, že mýtus o "malé vítězné válce" má stále dostatek zastánců. Každopádně to byl osudový omyl.
Ondřej Soukup
jukka
Dobrý den, nezdá se vám divné, že i přes všechny osvícené a pokrokové názory na války svět sleduje vznik nové války a nedokáže s tim nic udělat a to ani v době kdy je to v počátku a zastavení bojů by ušetřilo mnohé. Kdo selhal?
Především gruzínské politické elity selhaly. V tomto ohledu není příliš rozdíl mezi Saakašvilim a opozicí, nacionalistickou a válečnickou rétoriku používali všichni. A Kreml to jen podporoval a připravoval se k válce. Možnosti světa ovlivňovat propukající válku jsou velmi omezené.
Ondřej Soukup
Jirka
Dobrý den, pane Soukupe! Můžete vysvětlit, proč naší zpravodajové v Rusku nepodávají objektivní informace o konfliktu a zamlčují tu skutečnost, že konflikt začala Gruzie a reakce Ruska je odvetou...? A navíc chrání svoje občany...To bych chtěl vidět reakci USA jak by chránily svoje občany v zemi kde vznikl konflikt...i kdyby se jednalo jen o jednoho občana RF, schvaluji piolitiku RF. Navíc Gruzie byla dloudobě varována...Paralela s Kosovem, ale v jiném světle je zřejmá. Hold my piochlebujeme,opakujeme stanoviska USA, ale to je známé...Myslím si, že pokud byste měl jiný názor než ofic.místa v ČR budete odbvolán! Hodně zdaru opři objektivních zprávách!
Věru nemohu hovořit za kolegy z jiných českých médií, už proto že to nestíhám sledovat. Ale pokud hovoříte o tomto listu, tak se domnívám, že o tom, kdo konflikt začal jsme napsali více než jasně. A věřte, nevěřte, ale svůj názor na události s "ofic. místy v ČR" skutečně nekonzultuji :-)
Ondřej Soukup
Xaver
Co říkáte rozdílu, jak líčí válku média a jak lidé v ulicích Tbilisi :)
Každý ozbrojený konflikt je provázen neuvěřitelným informačním chaosem a rozlišit co je pravda, je krajně obtížné. Včera kolega hovořil po telefonu s dvěma lidmi v Gori. Jeden mu řekl, že město je ostřelováno z minometů, že se blíží od Cchinvali ruské tanky a obyvatelstvo prchá. Druhý tvrdil, že ve městě je klid, jen občas jsou slyšet zvuky výstřelů, ale morálka obyvatel je dobrá. Naštěstí se ukázalo, že pravdu měl ten druhý.
Ondřej Soukup
MichalW
Pane Soukupe, jak vnímáte skutečnost, že Rusko před několika lety odmítlo uznat samostatnost Jižní Osetie a proč tedy před pár dny došlo k tak prudké reakci ze strany Ruska, když je to přeci vnitrostátní problém Gruzie?
Je pro to celá řada důvodů. Naprostá většina obyvatel Jižní Osetie má ruské občanství, které získali před pár lety. Současně gruzínská okupace tohoto území by nejspíše vyvolala další vlnu uprchlíků do Severní Osetie, kde již žije zhruba 20 tisíc uprchlíků z války v letech 1990-1992. To by mohlo destabilizovat celý severní Kavkaz, což Rusko logicky nehodlá připustit. A současně má příležitost vyřídit si účty se Saakašvilim, který je z mnoha důvodů Rusku trnem v patě. A také ukázat Západu a především USA, že prostor států bývalého SSSR je výhradní zónou vlivu Ruska.
Ondřej Soukup
Rubín
Pane Soukupe, hezký den! Víte jaké jsou zájmy ČR na straně Gruzie a jejich americkéloutky, prezidenta? Za kolik jsme USD jsme tam prodali zbraně? Určitě ne za malé částky a tak jsme partněři Gruzie a nemůže sdělovat veřejnosti objektivní zprávy. Gruzinci jako národ jsou super, ale ten americký poskok a další jesou soukmenovici to jsou....
Zase tolik jsme toho tam neprodali. Nemám teď po ruce přesná čísla, ale úplně nejvíce jsme tam vyvezli náboje do kulometů z armádních přebytků, které jsme Gruzii věnovali. Pak tam šlo pár tanků a tuším, že i nějaké minomety. Rozhodně ale v množství, které bilance zahraničního obchodu víceméně nezaznamenala.
Ondřej Soukup
M
Je možné vidieť paralely medzi Srbskom a Kosovom na jednej strane a medzi Gruzínskom a Osetskom na druhej? Keď si chceli robiť Srbi poriadok v Kosove,zasiahlo NATO a bombardovalo infraštruktúru v Srbsku. Keď teraz Gruzínci chceli "pripojiť" Osetsko,nešlo o genocídu obyvateľstva.Má Západ a USA 2 rôzne metre?
Ona ta paralela spíše platí na případ republiky Srbská Krajina, kterou během jednoho dne převálcovala chorvatská armáda. Když jsem před dvěmi lety hovořil s lidmi z gruzínského ministerstva obrany, tak se holedbali, že kdyby chtěli, tak Jižní Osetii obsadí podobným způsobem. Osudový omyl, jak se ukázalo.
Ondřej Soukup
anonym
A co tak Saakašvihli a soud v Haagu?
Mně by se ta představa líbila, byť by byl asi trochu problém s dokazováním. Ale ostřelování obydleného města z raketometů Grad by trestné být mělo. A mohl by se v Haagu potkat v Vladimirem Putinem, který totéž provedl s Grozným. Nezní to moc realisticky, viďte?
Ondřej Soukup
manca
Jak naivni je predstava, ze Severoatlanticka Aliance Gruzii opravdu pomuze? Vicemene je ten utok miren predevsim na jeji suverenitu.
Gruzie není členem Aliance krom jiného kvůli existenci nevyřešených konfliktů v Jižní Osetii a Abcházii. Zatím ruské jednotky hlavně řeší úkoly na těchto územích a víceméně je definitivně odtrhávají od Gruzie. Tady NATO zasáhnout nemůže, jiná situace by asi nastala, pokud by Rusko pokračovalo v útoku na gruzínském území.
Ondřej Soukup
Pepa
Gruzie začala 8.8. pár minut po půlnoci bombardovat Cchinvali. Nikoliv vojenská zařízení, ale obytné budovy, školy, nemocnice, úřady. Zda tam bylo oněch 1500 mrtvých civilistů, či méně, není podstatné, jednalo se o masakr civilního obyvatelstva. Většina západních médií však tuto skutečnost "obchází" a snaží se vinu hodit na Rusy. Nemyslíte si, že tento útok na civilisty a následný exodus civilního obyvatelstva Cchinvali vede lidi k názoru, že ruský protiútok byl oprávněný?
Samozřejmě že si to myslím a ostatně tyto noviny o tom psaly dosti jasně.
Ondřej Soukup
Jirka
Mám dotaz ohledně bojů. Jaké jsou ztráty bojově techniky na obou stranách? Také bych se chtěl zeptat, jak to bylo s tím ruským útokem na Gori. Někdo tvrdí, že při bombardování této gruzínské vojenské základny došlo k shození jedné bomby na obytnou čtvrt, podle jiných zpráv prý Rusové trefili muniční sklad ve městě a ono to udělalo doslova paseku i v okolní obytné zástavbě. Jak to bylo?
Podle posledních zpráv hlavním cílem bombardování bylo nádraží a komunikace. Jenže přesnost bombardování nebyla bůhvíjaká, takže bylo zasaženo i několik desítek obytných domů. Jiné zprávy tvrdí, že ve dvorech některých těch domů byly tanky. Co se týče ztrát, tak statistiky jsou matoucí, ale Gruzie určitě ztratila několik desítek tanků a obrněných transportérů. Ruská strana zhruba 10-15 kusů obrněné techniky.+
Ondřej Soukup
otazník
Při sledování zpráv v různých internetových podáních o Gruzii a Osetii jsem si povšiml v diskusích velmi rozšířené představy, že by se proti Rusku měla postavit EU, zajímalo by mě co si o tom myslíte? Podle mě kdyby to EU udělala tak si podřízne větev, takže tyto řeči považuji za výkřiky do tmy hysterických mužů. Taky si myslím, že si taková malá Gruzie asi chybně vyložila svou politickou váhu ve světě a proto je pro mě velmi těžké, abych se podivoval jako někteří nad tím, že jím není poskytnutá vojenská pomoc. Co si myslíte vy?
Myslím si, že v zájmu EU by mělo být rychlé ukončení bojů. Pokud by ale pokračoval ruský útok na Gruzii dále pokračoval, tak by se k tomu EU měla nějakým způsobem postavit. V jedné agenturní zprávě jsem viděl citát "hlavní otázkou je, zda mít hranice s Ruskem a současně být spojenec USA je sebevražedná kombinace". Pokud by to mělo být tak, tak to by podle mého názoru skutečně podřezalo EU větev.
Ondřej Soukup